Czy auto chłodnia to dobry biznes?

Jedną z perspektywicznie rozwijających się usług jest przewóz szybko psujących się artykułów spożywczych w chłodniach. Liczba ludności w miastach stale rośnie, a z nią zwiększa się liczba punktów handlowych o stałym zapotrzebowaniu na świeży towar. W takim biznesie szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia – chłodni lub izotermy.

Wyróżnia się wiele typów takich pojazdów. Najpopularniejsze są chłodnie standardowe. Są one przeznaczone do transportowania produktów zamrożonych lub wrażliwych na wysokie temperatury, pod wypływem których szybciej się psują. W chłodniach przewozi się między innymi mrożonki, owoce, warzywa, ryby, mięso, ale również kwiaty, wiele rodzajów leków i kosmetyków.

Chłodnie dzieli się na klasy A, B i C. W chłodniach klasy A otrzymujemy temperaturę do minimalnie 0 stopni. W chłodniach klasy B może być już o 10 stopni zimniej. Chłodnia klasy C pozwala na przewożenie produktów nawet w temperaturze minus 20 stopni. Bardzo często wykorzystywane są również chłodnie typu dopplestock. Są one pojazdami niezwykle praktycznymi, pozwalają bowiem na przewożenie dwukrotnie większego ładunku dzięki wyposażeniu naczepy w specjalne szyny, na jakich można umocować dodatkowe poziomy. Kolejnym typem są chłodnie hakowe, przystosowane do przewożenia półtuszy w pozycji wiszącej. Na uwagę zasługują również funkcjonalne chłodnie wielogrodziowe, zwane również chłodniami multitemperaturowymi.

Regulowana grodź umożliwia uzyskanie w obrębie jednej naczepy stref o różnej temperaturze. Można więc w chłodni przewozić produkty o różnorodnych wymaganiach termicznych. Grodź pozwala na podzielenie przestrzeni chłodniczej na wiele sposobów. Często spotykane są również chłodnie z grodzią typu doppelstock, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. W chłodnictwie wykorzystywane są również chłodnie, wyposażone w butlę z ciekłym azotem. Schładzanie naczepy odbywa się wtedy bardzo szybko pod wpływem obniżania się ciśnienia gazu. Kolejnym rodzajem pojazdów do przewożenia towarów o wysokiej wrażliwości na wzrost temperatury są izotermy. Są one wykorzystywane do transportu na niewielkich odległościach. Nadają się do przewożenia produktów spożywczych, kosmetyków czy leków.

Posiadając taki sprzęt, jak samochód wyposażony w chłodnię można wykonywać wszelkie zawody związane z towarami wymagającymi niskich temperatur. Mogą to być lody, mrożonki czy mięso, czyli wszelka działalność spożywcza. Jednak decydując się na taki rodzaj działalności należy przede wszystkim postawić na sprawdzone źródło dostaw oraz szerokie grono odbiorców. Można również podjąć się pracy, jaką jest przerabianie samochodów na takie, które posiadają lodówkę w swoim wnętrzu. Niezależnie od tego, co się wybierze należy stworzyć zestawienie kosztów, stworzyć listę potencjalnych odbiorców oraz znaleźć lokalizację, która najlepiej sprawdzi się w prowadzonej przez nas działalności. Praca z chłodnią daje specyficzne możliwości, które odpowiednio wykorzystane mogą stać się pewnym źródłem dochodów i miejscem stałej pracy.

Sam duży samochód, bez wspomnianej chłodni to niemały wydatek, wynoszący średnio kilkanaście tysięcy złotych. Doliczając do tego koszt samej przeróbki, czyli kolejne kilka tysięcy złotych mamy już niezłą sumkę. Warto więc porównać koszt samodzielnej przeróbki samochodu na chłodnię z cenami gotowych samochodów, dostępnych na rynku. Czasem może okazać się, że koszt samodzielnej prac przewyższa ceny gotowych modeli. Kolejną kwestią jest sam model- na rynku można znaleźć nie tylko dostawcze chłodnie, ale także warianty mniejszych samochodów, co sprawdza się w przypadku działalności na mniejszą skalę.

Na początku gdy nie mamy pewności czy biznes wypali i jest sensowny, zamiast inwestować w nowy własny samochód chłodnię, można rozważyć jego wypożyczenie na pewien okres, aby przetestować cały biznes. Istnieje wiele miejsc gdzie można wypżyczyć taki samochód, np. wypożyczalnia chłodni Fabryka Prądu z Warszawy.

Decydując się na pracę z samochodem – chłodnią należy sprawdzić, jakich zarobków można się spodziewać. Część działalności związanych z wykorzystaniem takiego samochodu może odbywać się tylko sezonowo, a sam zarobek uzależniony jest od ruchu. Poziom zarobków w zależności od dziedziny, jaką będziemy się zajmować może dać nam zarobki w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie, dzięki czemu koszt związany z zakupem czy przerobieniem swojego samochodu zwróci się w niedługim czasie.

Zobacz również Agregaty prądotwórcze od Power Factory.