Czy trawa z rolki do domu to dobry pomysł

Zakładając ogród, musimy przemyśleć dokładnie kwestie związane z przygotowaniem trawnika. Możemy go stworzyć metodą tradycyjną poprzez siew lub skorzystać z gotowych, zrolowanych darni – wszystko zależy od naszych zasobów finansowych, umiejętności, rodzaju podłoża oraz tego, jak szybko pragniemy uzyskać zamierzony efekt.

Piękny ogród wymaga wiele pracy i zaangażowania w pielęgnację – koszenie, nawożenie, aerację, wertykulację czy podlewanie. Szczególnie trudne jest uzyskanie trawnika poprzez wysianie nasion. Rozwiązaniem jest trawa z tzw. rolki, czyli gotowa do rozłożenia darń.

Trawa rolowana z rolki to idealne rozwiązanie dla niecierpliwych ogrodników. Darń rozwijana jest z beli na odpowiednio przygotowaną glebę. Do wyboru mamy dwa sposoby uprawy takiego trawnika. Po pierwsze darń uprawiana jest na glebie, a po osiągnięciu danej wysokości jest wycinana wraz z podcięciem korzeni. Innym rodzajem darni z rolki jest ta hodowana na izolowanej foli. Przygotowanie dla klienta takiego trawnika jest łatwiejsze, ponieważ nie trzeba go wycinać, a darń nie wrasta w podłoże. Korzenie nie są ucięte, łatwo związują się z glebą i trawa szybciej się przyjmuje.

Główna zaletą trawnika z rolki jest niezwykle szybki efekt. Czas wykształcenia darni przy uprawie z siewu do tej samej wysokości, co przy rozłożeniu z rolki, jest bez porównania. Sam siew trwa kilka godzin przy dużych powierzchniach, a do tego dochodzi okres, jaki musi upłynąć od wykiełkowania nasion, aż do wykształcenia pełnowartościowego źdźbła. Trawę z rolki po prostu rozkładamy na przygotowanej wcześniej glebie. Oczywiście najlepiej, gdy zrobią to profesjonaliści, bo w gruncie rzeczy cały proces rozłożenia nie jest aż taki łatwy. Dobrze więc zaufać ludziom, którzy się na tym znają. Trawnik wygląda wtedy jak bujny, intensywnie zielony dywan, który zachwyci każdego gościa w naszym ogrodzie.

Jedyną wadą trawy w rolki jaką dostrzega wiele osób to jej koszt.

Finalny wygląd naszego trawnika zależy oczywiście od naszych działań. Minimalna pielęgnacja przy maksymalnej eksploatacji mogą dać się mu we znaki. Dlatego trzeba go pielęgnować, a także szybko zwracać uwagę na ewentualne niedociągnięcia i, gdy przyjdzie taka potrzeba, dosiewać nasiona w odpowiednich miejscach.